Wersja Polska   English Version  

Co warto wiedzieć o Polsce

Kraj to nie tylko miasta, regiony czy polityka, ale przede wszystkim ludzie. Bez ludzi trudno mówić o kulturze, ponieważ to właśnie oni ją tworzą.


Odwiedzając nieznany kraj, staramy się zobaczyć wszystkie ważne punkty umieszczane w przewodnikach dla turystów czy w kolorowych folderach. Jednak dopiero poznanie obyczajów społeczeństwa sprawia, że możemy powiedzieć, że udało nam się posiąść wiedzę, której nie znajdziemy nawet w najbardziej szczegółowych katalogach.

Jacy są Polacy? 

Społeczeństwo polskie, podobnie jak każde inne na świecie, zgodnie z przysłowiem co kraj to obyczaj,  posiada wiele własnych zwyczajów, których nie sposób odnaleźć w innych miejscach na ziemi. Dotyczą one w większości sytuacji, z którymi każdy człowiek spotyka się na co dzień. Począwszy od powitania i pożegnania, poprzez stosunek do osób starszych, a skończywszy na swoistym stylu życia, właściwym danej społeczności, możemy spotkać piętrzące się różnice i niuanse.

W tym miejscu spróbuję krótko przybliżyć zwyczaje i zachowania Polaków, z którymi każdy cudzoziemiec może się spotkać już przy pierwszym kontakcie.


Powitanie

Przy powitaniu używa się zwykle słowa "CZEŚĆ", które jest niemal niemożliwe do wypowiedzenia przez cudzoziemca. Można je oczywiście zastąpić innym, równie często używanym "HEJ" lub "WITAJ". W Polsce utarł się zwyczaj uścisku dłoni pomiędzy mężczyznami. Jeżeli w towarzystwie znajduje się kobieta, ten gest jej nie dotyczy. Dawniej w dobrym tonie było całowanie dłoni kobiety przez mężczyznę, dziś jest to zwyczaj zapomniany, choć jeszcze stosowany przez niektórych mężczyzn. Młodzi ludzie otwierając się na modę z zachodu coraz częściej witają się powitalnym pocałunkiem w policzek (jest on bardzo delikatny i nie powinno się przesadzać z jego intensywnością).


Czy możemy sobie mówić na TY?

Cudzoziemiec przebywający w Polsce powinien uważać z nadużywaniem zaimka TY. W Polsce istnieje zwyczaj wracania się do nieznanych lub starszych osób przez PAN / PANI. W niektórych wypadkach może nam być nawet zwrócona uwaga, że jesteśmy niegrzeczni. Przechodzenie na TY odbywa się zwykle po wypiciu Bruderszafta. Grzeczniej jest, kiedy propozycję przejścia na TY składa osoba pozostająca wyżej w hierarchii lub kobieta mężczyźnie.


Rodzina

Polacy są znani ze swego oddania rodzinie. Dawniej rodzina była najważniejszą częścią życia każdego Polaka. W dzisiejszych czasach przyszła moda na karierę oraz kobiety niezależne, w związku z tym wartości rodzinne są spychane na dalszy plan.  

 

Czas wolny

Trudno uwierzyć, ale najczęstszym zajęciem popołudniowym Polaków jest oglądanie telewizji. Czas spędzany przed telewizorem przewyższa ten, przeznaczony na inne aktywności nie tylko ruchowe, ale i kulturalne. Oczywiście sposób spędzania czasu wolnego jest uzależniony od możliwości materialnych przeciętnego Polaka. I tu pojawia się problem, ponieważ Polacy wolą przeznaczać pieniądze na rzeczy materialne, a nie rozrywkę, co oczywiście widać w statystykach. Niestety nie świadczy to o nas zbyt dobrze.


Zastaw się, a postaw się…, czyli przyjmowanie gości

To przysłowie odnosi się do wielu starszych Polaków. Na zachodzie słyniemy z naszej gościnności. Wiąże się z nią również tendencja naszych rodaków do niezwykle wystawnego przyjmowania gości. Już dawno utarło się przysłowie ZASTAW SIĘ, A POSTAW SIĘ, które w 100 % oddaje myślenie wielu Polaków. Na suto zastawionym stole musi się koniecznie znaleźć kilka rodzajów kiełbas i wędlin, a także owoce i warzywa. Sery są mniej popularne. Ostatnio, wśród mięsożernych Polaków, bardzo modną formą biesiadowania stało się grillowanie… . Mięso smaży się niemal wszędzie - na daczy, w ogródku, na przydomowym trawniku, a zdarza się, że nawet na balkonie (oczywiście ku irytacji sąsiadów, jeśli odbywa się to w bloku).


Trzy posiłki dziennie

Każdy prawdziwy Polak jada trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolację. Śniadanie i kolacja są mało urozmaicone i zwykle składają się z chleba z dodatkiem wędliny, sera i warzyw. Do picia oczywiście herbata. Obiad należy już do bardziej urozmaiconych dań. Kuchnia polska obfituje w wiele specjałów, takich jak: pierogi ruskie (uwielbiane przez cudzoziemców), bigos, flaki oraz różnego rodzaju zupy. Obiad jest zwykle obfity i syty, tak, by wystarczył do kolacji. Kilka przykładowych przepisów na pyszne dania polskie można znaleźć w dziale Kuchnia polska


Religia

Wielu cudzoziemców wychodzi z założenia, że Polacy to sumienni katolicy, którzy chodzą co tydzień ze złożonymi rękami do Kościoła. To kolejny stereotyp. Czasy polskiej pobożności już minęły, choć oczywiście nie można mówić o ateizmie w Polsce. Około 92% Polaków przyznaje się do bycia katolikiem, ale wielu z nich uznaje się za tzw. wierzących-niepraktykujących. Faktem jest, że Kościół w Polsce odgrywa nadal bardzo znaczącą rolę, czy to się społeczeństwu podoba czy nie.


Kalendarz świąt:


  • Święta kościelne:

święta ruchome - Wielkanoc i Boże Ciało

15 sierpnia - Wniebowzięcia NPM

1 listopada - Wszystkich Świętych (dzień zmarłych)

25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie


  • Święta państwowe

1 stycznia - Nowy Rok

1 Maja - święto pracy

3 Maja - święto narodowe, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r.

11 listopada - święto narodowe, rocznica odzyskania niepodległości w 1918 r.