Wersja Polska   English Version  

POZIOM A2 - Jacy są Polacy, jakie są Polki?

polacy.jpg

Polacy, jak wszyscy, mają swoje dobre i złe strony. A jacy naprawdę są – zrobiliśmy dla was listę cech charakterystycznych dla Polaków i Polek. Co o niej myślicie?

 

male.png

POLACY SĄ:

 • pracowici – aktualne badania pokazują, że Polacy nadal są uważani za najciężej pracujących Europejczyków. Polscy mężczyźni to często „złote rączki”, więc jeśli spotykasz się z polskim mężczyzną, możesz bez problemu poprosić go o pomoc przy naprawie zlewu czy drzwi – na pewno będzie zadowolony!
 • kulturalni, dobrze wychowani – jeśli jesteś kobietą i wchodzisz do sklepu, restauracji, kawiarni z polskim mężczyzną, on zawsze otworzy Ci drzwi lub puści pierwszą, nie ważne, czy to relacja prywatna czy biznesowa. Starsi mężczyźni mogą nawet pocałować kobietę w rękę na powitanie, ale to stara szkoła.
 • tradycyjni – lubią obchodzić święta, pamiętają o tradycjach i rodzinie. Są to bardzo ważne elementy życia każdego Polaka.
 • poważni – normalnie nie spotkasz wielu Polaków, którzy śmieją się na ulicy do każdego – to może być dla ciebie dziwne (wszystko zależy od tego, skąd jesteś). Jeśli poznasz Polaka bliżej, poznasz jego prawdziwą naturę, często 100% inną niż przy pierwszym kontakcie.
 • zaangażowani politycznie – Polscy mężczyźni mają silne przekonania polityczne. Pamiętaj! Zamiast dyskutować z Polakami o polityce, lepiej zapytaj ich o to, jak wygląda sytuacja polityczna w Polsce – na pewno bardzo chętnie odpowiedzą na twoje pytania.
 • dobrymi kibicami, fanami piłki nożnej – mimo tego, że drużyna narodowa w piłce nożnej nie zawsze była dobra, Polacy zawsze wierzyli, że będzie lepiej. Jeśli twój chlopak lub znajomy lubi futbol, pooglądaj z nim – na pewno będzie zadowolony.

 

female-gender-sign.jpg

POLKI SĄ:

 • dobrze wykształcone – jeśli chcesz zaimponować Polce, musisz powiedzieć coś miłego nie tylko o jej pięknie, ale też intelekcie. Polki lubią wiedzieć, że są mądre – to nie tylko komplementy, ale prawda – aż 57,7% wszystkich studentów w Polsce to kobiety.
 • rodzinne – polskie kobiety bardzo cenią relacje rodzinne. Jeśli telefon twojej dziewczyny lub znajomej jest zajęty, bardzo często to znaczy, że rozmawia z mamą.
 • opiekuńcze – jeśli jesteś chory, twoja znajoma Polka na pewno zaoferuje, że się tobą zaopiekuje, ugotuje rosół, kupi lekarstwa, odwiedzi w domu lub szpitalu. Takie są Polki!
 • eleganckie – Polka dwa razy pomyśli zanim wyjdzie z domu źle ubrana. Prawdziwa Polka lubi dobrze wyglądać i podobać się innym.
 • gościnne – jeśli ktoś zaprosi cię do polskiego domu, możesz być pewien, że zaproponuje ci coś do picia i do jedzenia, a nawet nocleg. Najbardziej możesz tego doświadczyć w okolicy Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy – nigdy nie wyjdziesz z polskiego domu głodny.
 • otwarte – Polki nie są bardzo temperamentne i rzadko można zobaczyć 2 osoby, które kłócą się na ulicy. Sprawy między partnerami rozwiązuje się w domu.
 • romantyczne – Polki chciałyby, aby ich mężczyźni byli romantyczni, przynajmniej od czasu do czasu. Prawie 1/3 Polek wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia, więc kto wie, może już wpadliście którejś w oko ;)

 

Czy zgadzacie się z naszym podsumowaniem? A może macie własne opinie? Czekamy na Wasze komentarze na Facebooku.

 

SŁOWNICZEK

cecha charakterystyczna - characteristic

badania - research

"złota rączka" idm. - handyman

(po)całować - to kiss

śmiać się (ja śmieję się, ty śmiejesz się) - to laugh

dziwny - weird, strange

(to) zależy od - (it) depends on

przekonania polityczne - political beliefs

zamiast - insead of

(u)wierzyć w - to believe in

(za)imponować - to impress

cenić -to value

gościnny - hispitable

temperamentny - hot tempered

sprawa - issue

przynajmniej - at least

wpaść komuś w oko - to catch one's eye